Algoritma:

Hayatın ta kendisi. Anlamı. Kurtuluş yolumuz. Mutluluğumuzun formülü. Toplumsal düzenimizin çaresi. Sosyal toplumun vazgeçilmezi.

Algoritmayı sadece bilgisayar mühendisleri mi kullanır?  Geniş pencereden bakın konuya. Hayatın her anında zorunludur algoritma.

Hal böyleyken neden yeni doğan çocuğa bile algoritmayı anlatmayalım. Evet şaka yapmıyorum.

Tabiiki öklid teoreminden girmeyelim konuya. Onun dilinden konuşalım. Agu cugu ile başlayalım.

Bu işi çocuk büyüdükçe uzaya kadar çıkaralım.

Aslında standart algoritma mantığını 8. yaştan itibaren verebiliriz. Akış diagramlarını , döngüleri , şekilleri öğretebiliriz. Ama öncelikle algoritmanın temelini vermek elzem.  “PROBLEM ÇÖZME ve PLAN YAPMA”

Evet Problem çözmeyi ve plan yapmayı öğretmek bir çocuğa verebileceğiniz en temel eğitim.

Anne ve babalar iş büyük ölçüde sizlere düşüyor. İlgi ve sevgi ile bu konunun üzerine eğilmemiz şart.

Çocuğumuzun hayatını verimli bir şekilde devam ettirmesi, çevresine (insanlara, hayvanlara, bitkilere , taşa , toprağa, suya kısacası var olan  her şeye) karşı maksimum saygı , sevgi ve hoşgörü kazanması, mutlu olması, önüne çıkan sorunlarla baş edebilmesi problem çözme kabiliyetine, planlı olmasına ve dolayısıyla algoritmaya bağlıdır.

2 Mart 2018 tarihinde, oğlumunda okuduğu Ankara Yenimahalle ilçesinde bir okulda öğretmenimizden de izin alarak  problem çözme ve algoritma konusunda bir ders verdim.

Öğrencilerin derse katılımı muhteşemdi görmeniz lazım. Ben örnekler verdikçe biz bunları yapıyoruz zaten ama farkında değildik dediler. Onlar örnekler vermeye başladılar. Tabii ki çocukların konuyu anlamaları beni de mutlu etti. Derslere devam edeceğiz.

Çocuğumuzun her ne konuda ilgisi olursa olsun problem çözme , plan yapma ve algoritma mantığını öğrenmelerini sağlayın. Bir süre sonra size her konuda yardım etmeye başladıklarını göreceksiniz. Çocuklarınızın yüzlerinde gülücükler olmaya başlayacak.

Sağlıcakla ve mutlu kalın.